Home tuşu olmayan ios cihazlarında arkaplan uygulamalarına ve anaekrana erişim

Fiziksel home tuşu olmayan ios cihazlarına erişim

Merhaba sevgili okurlar.

Uzun süredir kullandığımız ios cihazlarında bir süredir home tuşu bulunmuyor ve çoğu zaman bu fiziksel tuşun fonksiyonlarını nasıl kullanabileceğimizi bilmiyoruz.

İşte bu yazıda kısaca home tuşu olmayan cihazlarda masaüstüne ve arkaplan alanına nasıl erişebileceğimizi paylaşıyor olacağım.

Bilindiği üzere artık birçok cihaz gibi ios cihazlarıda home tuşuyla gelmiyor bu sebeple fiziksel home tuşunun iki temel işlevi olan masaüstüne dönüş ve arkaplandaki uygulamaları listeleme işlemleri ekran okuyucuyla nasıl yapılır sorusu çoğu yeni kullanıcı için alışılması gereken bir konu olarak karşılarına çıkıyor. Gelin iki maddede konuyu özetleyelim;

Arkaplan uygulamalarını listeleme

Fiziksel home tuşunun yerine getirdiği arkaplan uygulamalarını listelemek için şu adımları izleyebilirsiniz;

  • Cihaz dik konumdayken şarj soketi hizasında tek parmağınızı konumlandırın ve parmağınız konumlandıktan sonra yumuşak bir ses tonu duyacaksınız.
  • Ardından aynı hizada dik tuttuğunuz cihazınızdan ikinci ve ilk tona göre daha tiz bir ses duyana kadar parmağınızı kaldırmadan sürükleyin.
  • Son olarak arkaplan uygulamalarınızın listelendiğini duyacaksınız.

Masaüstüne dönme işlevi

Fiziksel tuşun bir diğer işlevi olarak gerçekleştirilen masaüstüne dönüş hareketi için şu adımları izleyebilirsiniz;

  • Şarj soketinin hizasında tek parmağınızı kaldırmadan yumuşak ve tizleşen bir ses tonu duyana kadar parmağınızı hareket ettirin.
  • En son noktadayken birkaç tondan oluşan bir ses duyduğunuzda ve ana ekranınızın uygulamalarına eriştiğinizde işlemi başarıyla gerçekleştirmiş olacaksınız.

Bir yanıt yazın