VoiceOver ile Macbook deneyimleri#4: Ses Ayarlarını Yapılandırma

VoiceOver ile Macbook deneyimleri#4: Ses Ayarlarını Yapılandırma

Mac işletim sisteminde diğer işletim sistemlerinde olduğu gibi ses ayarlarınızı özelleştirmenize imkan veren bir yapısı bulunmaktadır.

Sistem tercihleri arayüzünde alt option tuşlarıyla birlikte sağ ve sol yön tuşlarıyla ulaşabileceğiniz şekilde konumlanmış bulunan ses ayarları içerisinde toplamda üç adet sekme bulunmaktadır.

Bu sekmeler;

  • Ses efektleri sekmesi,
  • Çıkış aygıtları,
  • Giriş aygıtlarıdır.

Ses efektleri sekmesi

Mac işletim sisteminde gerçekleşen olaylara ilişkin uyarı seslerinizi bu sekmedeki tercihler aracılığıyla özelleştirebilirsiniz. Bununla birlikte ses efekt seviyesi ve çıkış aygıtının seçimi gibi ek seçeneklerede erişim sağlayabilirsiniz.

Ses efekti sekmesinde efekt paketlerinin bulunduğu uyarılar tablo görünümüyle ctrl +alt option + shift ve aşağı yön tuşuyla etkileşime girebilirsiniz. Ayrıca ses efekt çıkış aygıtı açılır düğmesiyle de aralık çubuğuna basarak ilgili seçim menüsünden çıkış aygıtınızı belirleyebilirsiniz.

Çıkış aygıtı sekmesi

Ses çıkış aygıtı seçimi sekmesinde aygıtlarınızın listelendiği tablo görünümündeki alanla alt option + shift + aşağı yön tuşuyla etkileşime girebilirsiniz. Bu alanda her bir aygıta geçiş yaptığınızda o aygıta sesleri yönlendirecektir. Bu yönlendirmenin sizin tarafınızdan doğrulanmasını gerektirecek son bir işlemi içeren diyalogta karşınıza çıkacak ve doğrula düğmesi belirdiği zaman siz bu düğmeyi onaylamazsanız seçiminiz eski durumuna gelecektir. Her bir aygıt arasında gezinmek için ctrl + alt option ve sağ veya sol yön tuşlarını kullanabilirsiniz. Bununla birlikte aynı ekranda sağ ve sol ses seviye ayarlarınada erişebilirsiniz.

Giriş aygıtları sekmesi

Bu alanda da çıkış aygıt seçim ekranında benzer bir kullanım senaryosu sözkonusudur. Bu ekranda aynı zamanda giriş aygıtı kazanım değerinide ayarlayabiliyorsunuz.

Bu yazıda sizlerle mac üzerinde kısaca ses ayarlarına bakmaya çalıştım. Birsonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir yanıt yazın