Jaws ekran okuyucu için script eğitimi-2: Klavye yöneticisi

Jaws klavye yöneticisi windows ve üçüncü parti uygulamaların kısayollarını barındıran ve bu kısayollar ile çalışılmasına olanak tanıyan bir araçtır.

Jaws klavye yöneticisine Insert + F2 tuşlarına basılarak çıkan jaws yöneticisi çalıştır ekranından k harfiyle ulaşılabilir.

Jaws klavye yöneticisi ekranında iki panel karşımıza çıkmaktadır. Bu paneller sağ ve sol panel şeklinde bulunur. Soldaki panelde uygulamalar bulunurken, sağdaki panelde ise uygulamayla ilgili kısayollar yer alır. Her iki panel arasında Shift ve Shift ve Tab tuşlarıyla geçiş yapılabilir.

Klavye yöneticisi açılırken, aktif uygulamaya göre kısayoların içerdiği bir listeyle karşımıza gelir. Buradan varsayılan default.jkm dosyasına erişim sağlamak istersek, CTRL+ Shift + D tuş kombinasyonunu kullanabiliriz.

Peki nedir bu default.jkm dosyası diyecek olursanız, bende size jaws programının ilk başvurduğu ve içerisinde birlikte çalışan kısayolları içeren dosya şeklinde açıklayabilirim.

Jaws klavye yöneticisi içerisinde işlemler menüsü altında tuş ekleme, hareket ekleme gibi işlemleri yapabilirsiniz. Aynı ekranda kendi klavye düzeninizi oluşturabilirsiniz.

Aynı zamanda dosya menüsünde bulunan alan adı dosyası aç seçeneğinden ise bir web sayfasına ilişkin klavye düzenlerini yönetebilirsiniz.

Bir yanıt yazın