Akdeniz Üniversitesi Görme engelliler için Erişilebilir Kütüphane Portalı Projesi Tanıtım
Görme engelli bireylere yönelik geliştirdiğim elektronik kütüphane portalı yazılımı

Giriş

Akdeniz Üniversitesi bünyesinde tarafımdan geliştirme süreçlerine 2021 yılında başlanan ve halen geliştirme süreçlerine devam ettiğim elektronik kütüphane portalı projesini sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

Sistem üzerinde 5000 kitaba ilk etapta erişim sağlayabileceğiniz portalımızda bireysel üyeliğinizi yaptırarak kaynakları sisteminize indirebilirsiniz.

Şimdi başlıklar halinde sistemden nasıl faydalanabileceğinizi aktarmaya çalışalım.

Giriş ekranı

EKÜP (Erişilebilir Kütüphane Portalı) yazılımı ile bireysel oturum açma ekranından giriş yapabilirsiniz. Ancak, ilk adımda bireysel üyelik başvurusu linkinden üyelik başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Üyelik formunu doldurduktan sonra tarafımıza bilgi düşecek ve üyeliğiniz etkinleştirilecektir. Üyelik durumunuzu sorgulamak için bizi bu numaradan arayarak bilgi alabilirsiniz.

Arayüz kullanımı

Arayüzde ekran okuyucunuzla "H" harfiyle bölümler arasında gezebilirsiniz. Eküp anasayfasında;

 • Kitaplar açılır düğmesi
  • Harfe göre kitaplar
  • Yazara göre kitaplar
  • Tüm kitaplar
 • Profil işlemleri
  • Üyelik bilgileriniz
  • Üyelik tercihleriniz (Henüz etkin değil)

Son kitaplar

Yüklenen son kitaplara bu alandan erişim sağlayabilirsiniz. Her bir kitabı açtığınızda kitap detayları genişletilebilir düğmesi ve kitap indir düğmesi çıkacaktır. Kitap indir düğmesi ile kitabı indirebilirsiniz.

Kategoriler alanı

Sisteme yüklenen kategorilere ilişkin linklere bu alandan erişim sağlayabilirsiniz. Kitap kategorisi şeklinde adlandırılan linklere tıklattığınızda o kategoriye ait kitaplar listelenecektir.

Son notlar

EKÜP sistemi halen geliştirilmeye devam etmektedir. Daha önce sistemimize kayıt olan üyelerimiz tekrar kayıt yaptırmanızı rica ediyoruz.

Geribildirimleriniz için buradan bize ulaşabilirsiniz.


Bir yanıt yazın