We Walk Akıllı Baston Değerlendirmeleri

We Walk AKILLI BASTON DENEYİMLERİ

 

Giriş

We Walk Akıllı baston deneyimlerimi paylaşacağım bu inceleme yazısına başlamadan önce, Falez Leons Başkanı Cengiz Candurmaz beyefendiye teşekkür ediyorum. Şimdi gelelim asıl konumuza, bilindiği üzere akıllı baston teknolojileri dünyada ve ülkemizde çokda yeni bir teknoloji değil. Ya öğrenci projeleri kapsamında, yada akademik çalışmalar kapsamında ara ara haber olarak karşımıza sürekli çıkan bir mevzu. Aynı şekilde dünyada da sonar sisteme ve titreşim motorları sayesinde kullanıcılara engellerin algılatılmasını temin eden birçok çözüm bulunuyor.
We Walk ise, geçmişten günümüze tüm bu teknolojilerin tek bir donanımda toplanmış hali diyebiliriz. İşte bu yazıda adım adım deneyimlere yer vererek kafanızdaki soru işaretlerini azaltmayı hedefliyorum. Ve bu incelemeyi hazırlarken tarafsızca ve net ifadelerle karşılaşacağınızı dile getirmek istiyorum.

   Cihaz kutu içeriği ile ilk karşılaşma deneyimleri:

Akıllı baston ile ilk karşılaştığınızda hem ambalaj olarak, hem de kutu içeriğindeki düzenleme sayesinde cihaz ve yan bileşenlerine ulaşım konusunda sorun yaşamıyorsunuz. Kutunun kapağını kaldırdığınızda üç adet bölmenin olduğunu algılayacaksınız. Bu bölmelerin birinde akıllı bastonun kendisi, aynı ölçülerde konumlandırılmış ikinci bölmede standart ve ince yapıdaki bastonun diğer parçası, bununla birlikte askı aparatı, mini usb şarj kablosu ve şarj cihazı ve en son parçası olarakda diğer bastonlarla uyumluluğu sağlayan ara bir parça bulunuyor. Bunların dışında Braille bir tanıtım yazısı, İngilizce kullanım kılavuzu ve garanti belgelerinede yer verilmiş. Ancak bu noktada belgelendirmelerde hem Braille hem de qr kod kullanımı olsaydı daha iyi olabilirdi. En azından kabartma yazıyı kullanmayan benim gibi kullanıcılar için evrensel bir erişim yöntemi olabilirdi.

     Cihaz ilk kurulum deneyimleri:

Akıllı baston donanımını kutudan çıkardığınız zaman, ilk etapta yukarıdan aşağıya dikine doğru genişleyen bir yapısının olduğunu anlayabiliyorsunuz. Eliniz ile tutacağınız ve en üst tarafta mini usb girişininde olduğu alan daha ince, dokunmatik yüzey ve yuvarlak şekilde hafif derin bir alanın (sensörler burada bulunuyor)  olduğu yer biraz daha enli. Cihazın ön yüzünde en tepede mikrofon  yeri, öyleki bu alan biraz daha pütürlü gibi, aşağısında ise, ön yüzeyine göre biraz daha içeride olan ve dizüstü bilgisayarların touchpad yüzeylerine benzeyen bir bölüm konumlanıyor. Bu alandan parmak hareketlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Tekrar ön yüze dokunduğunuzda yuvarlak ve içe doğru hafif bir derinliğe sahip sensör alanı bulunuyor. Gene aynı noktada led ışığına yer verilmiş. Cihazın arka yüzeyinde ise, alt tarafa doğru açma ve kapama düğmesi mevcut ve buradan açılış sesi gelene kadar basmanız yeterli oluyor. Arka yüzeyine devam ettiğinizde incelemeye markanın kabartma şeklindeki yazısıyla karşılaşıyorsunuz ve hafif bömbeli olan bu alanda hoparlörede yer veriliyor. Ancak, hoparlör açıkçası çokda duyulabilir değil. Bence akıllı bastonu bluetooth kulaklıkla kullanmanız faydalı olacak.
Şimdi gelelim baston tarafına, öyleki buradaki kısım kaliteli bir baston yapısı, benim kullandığım Kanada Bastonuna çok benziyor. Fakat, burada iki dikkat edilmesi gereken husus var;

*Bastonun boyu doğru tercih edilmeli. Veya kendi bastonunuzu takmalısınız.

*Bir de baston ucunuzu bence portakal top şeklinde olan baston ucuyla değiştirmelisiniz. Özellikle yürürken mazgal ve zemindeki en küçük tırtıklı alanı bile size hissettiriyor. Evet belki yürürken bu hislerle hareket ediyoruz, lakin silindirik bir uç takılmaya çok müsait ve o kadar fazla zemini hissetiriyorki cihazın titremesi ve zeminden gelen titreşim birbirlerine karışabiliyor. Bununla birlikte, yürürken yavaşlamanıza neden olabiliyor.
İlk kurulumuna bakacak olursak, bu aşamada da cihazı güç tuşundan açtıktan sonra, bulunduğu alana göre sürekli titreşim veriyor. Burada sensör devreye hemen girmiş oluyor. Bu noktada çalışma mantığını bilmeyen bir kişi cihaz yola çıkmadan neden böyle titremeye başlıyor diyebilir, hemen paniklemeyin ve dokunmatik yüzeye cihazı dik konuma getirdikten sonra, iki parmağınızı bitişik ve yan yana getirerek yuvarlak alanın olduğu yerden yukarı doğru kaydırma hareketini yapın ve algılamayı ilk kurulum sürecinde kapatın. Sonraki aşamalarda

Android için We Walk uygulamasını buradan edinin,

IOS için We Walk uygulamasını buradan edinin,

Hemen ardından, uygulamayı açın ve bastonunuz açıkken uygulamanın ilk ekranında kaydırma hareketi ile ulaşarak We Walk’ı bağla seçeneğine dokunun ve cihazın telefonunuz ile eşleşmesini bekleyin. Bu aşamada kısa bir süre içerisinde eşleşme tamamlanacaktır. Eğer ki cihaz ile uygulama eşleşmez ise, cihazı kapatıp biraz daha açılışta basılı tutarak akıllı bastonu aktif duruma getirin ve sonra uygulamaya dönüp tekrar deneyin. Eşleştirme süreçlerinde özellikle android tarafında bazen kopmalar olabiliyor. Ama buda sanırım We Walk uygulamasının cihaz üzerinde arka planda etkin olamamasından kaynaklanıyor. We Walk android erişilebilirlik seçenekleri içerisinde yüklü servisler alanında cihaz yetkilerine sahip olabilecek şekilde yapılandırılırsa, uygulamanın arka plana düşmesini engelleme, uygulamayı en üstte göster gibi ayarlardan faydalanabileceğini düşünüyorum.

 

Cihaz ilk kullanım deneyimleri:

Evet artık akıllı bastonu kurdunuz ve dokunmatik olarak telefonunuzdaki uygulamayı kontrol edebilecek hale getirdiniz. Şimdi sizleri neler bekliyor peki?

Gelin bu sorunuzu şöyle yanıtlayayım;

Öncelikle, dokunmatik yüzeyin hareketlerinin neler olduğuna ilişkin alıştırmayı uygulamayı açtıktan sonraki aşamada akademi sekmesinden dokunmatik yüzey alıştırmasıyla yapabilirsiniz. Burada parmak hareketlerine ilişkin bilgilendirmeler bulunuyor. Her parmak hareketini yaptığınızda ise bir sonraki harekete geçerek veya yapamadığınızda ise tekrarlayarak mantığını kavrayabiliyorsunuz. Benim en çok kullandığım hareketler aşağıdaki gibi oldu;

*İki parmakla aşağıdan yukarıya kaydırma sensör algılamayı açar ve kapatır.

*Uygulama açıkken tek parmakla çift dokunma uygulama üzerinde sesli menüyü açarak menü içerisinde sağdan sola veya soldan sağa kaydırma hareketiyle dolaşabilmenize imkan verir.

*İlgili menüye gelip iki kere çift dokunma ise, menü öğesinin etkinleştirilmesini sağlar. Bazen örneğin kayıtlı yerlerinizden navigasyon başlatma gibi işlemlerde aşağı veya yukarı kaydırarak buraya git seçeneğine ulaştığım oldu ve doğrudan çift dokunarak süreci başlattım.

*Tek parmakla sesli menü etkinken yukarıdan, yuvarlak alana kaydırma hareketini her yaptığınızda ise geri git eylemini gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

 

Not: Menü gezinimi ve etkinleştirme sırasında cihazdan gelen seslendirme süreci biraz yavaş kalıyor, daha öncede dediğim gibi bir kablosuz kulaklık kullanmanız faydanıza olacaktır.

Cihaz ile kısa bir dolaşım deneyimi

Tüm kurulumlar tamam artık bir yerlere gitme vakti. Öncelikle navigasyon uygulaması yerine cihazın engel algılamasını test ettim. Bu süreçte maddeleyeceğim deneyimleri edindim.

*Zemini aşırı derecede hissetme: We Walk ile gelen baston ucunu kullandığım zaman, normalde hissettiğimden çok daha fazla zemindeki tırtıkları hissettim. Göreceli olarak bu durum iyimiş gibi görünebilir fakat, zemini hissetirme bakımından gereksiz bir aktarım söz konusu oluyor. Bunu ekran okuyucunuzda kullanım sırasında gereksiz detayları ve ipuçları duymak istememenizle aynı durum diyebilirim. Bence, başta söylediğim gibi portakal baston ucunu tercih edin. Böylelikle zemindeki titreşimi biraz dengelemiş olursunuz.

*Engel algılamada titreşim seviyesi deneyimi: Cihazın engel algılama süreçlerindeki titreşimi bazen yeterli olamayabiliyor. Belkide alışmakla alakalı ancak bence daha kuvvetli olabilirdi.

* Engel algılama deneyimi: Cihazın engel algılama deneyimim sırasında şu an için ciddi bir sorunla karşılaşmadım. Dışarıda orta seviyede engel algılama derecesi fena görünmüyor. Araba, size yaklaşan insan, yukarıdan sarkan ağaç dalları veya duvar gibi engellerde doğru uyarı verdi.

 

Not: Engel algılama sürecinin daha verimli olabilmesi için sensörünüzü temiz tutun ve belirli aralıklarla temizlemeniz faydalı olabilir.

 

 

Ayrıca, belli bir ölçüde sağ ve sol yapmadan tek bir düzlemde yürümemi kolaylaştırdı diyebilirim. Ancak, daha doğru sonuçları farklı alanlarda ve portakal baston ucum gelince deneyip tekrar aktaracağım.

*Yağmurlu havalarda kullanım deneyimi: Bu konuda çok kısa ifadeyle cihazı kullanmamanızı öneriyorum. Çünkü yağmur damlaları sensörü ıslatacağından verimli bir engel algılama süreci olmayabilir.

*Sesli kontrol ve hoparlör deneyimi: Bu noktada hoparlörden gelen ses yeterli değil. Muhtemelen bu alana konumlandırılan hoparlör sadece uyarı seslerini aktaracak kalitede olması hedeflenmiş. Kesinlikle kablosuz bir kulaklık işinizi çözecektir. Bununla beraber henüz sesimi algılatamadım ve sesli kontrol özelliğinden faydalanamadım. Fakat, bu noktada kablosuz kulaklıkla çözülebilirmiş gibi geliyor.

*Şarj deneyimi: Cihaz mini usb şarj kablosu ve iyi bir şarj adaptörü ile geliyor. Öyleki 15-30 DK arası %75’den %100 kadar şarj oldu. Şu ana kadar tam boşaltmayı beceremedim daha fakat sürekli titreşim ile engel algılama aktifken yarım saat içinde %80 kadar indi. Yalnız burada kullanım deneyimi çok kişisel engel algılamaya çokça ihtiyaç duyup etkin kullanabilir veya sürekli navigasyon hizmeti alabilirsiniz. Burada hem telefon hem de akıllı baston şarj tüketimi değişecektir.

Genel değerlendirme

Akıllı baston deneyimi doğru kullanım eğitimleri ile birlikte kullanıcılardan alınan geri dönütler ile daha da iyi noktalara geleceğini düşünüyorum. Doğru yönlendirmelerle ve doğru tanıtım politikalarıyla her ne olursa olsun, ülkemizden çıkan böylesi bir ürünü kullanmak memnun edici. Eminim ki yurt dışındaki benzer teknolojideki ürünlere nazaran daha verimli olacaktır bizler için.

Hazırlayan

Php Developer : Sarper Arıkan

 

 

 

Bir yanıt yazın