LG WEB OS ÜZERİNDE DISNEY+ DENEYİMİ

LG WEB OS TV ÜZERİNDE DISNEY+ DENEYİMİ

Merhaba sevgili dostlarım. Disney+ platformunun ülkemize gelmesi sebebiyle sizlerle akıllı tv üzerindeki deneyimlerimi paylaşmak istedim. Bu bağlamda yeni bir platformla birlikte gelen erişilebilirlik deneyimlerimi de bu içerikte buluyor olacaksınız.

Disney+ mobil ve web tarafında yaşamımıza girmiş olmasıyla birlikte akıllı televizyonlarda da karşımıza çıkmaya başladı.

Geçtiğimiz bir iki gün evvelinde LG marka televizyonumun menülerinde ilerlerken Disney+ uygulamasının geldiğini gördüm ve hemen üzerine tıkladım. Önce benden güncelleme yapmamı istedi ve sonrasında ekranda beliren doğrulama kodu ve etkinleştirme linkiyle platforma giriş sürecimi başlattım.

Sizden mobil veya bilgisayardan ekranda beliren link ve o linke girmeniz için bir kodun girilmesini istiyor. Bu işlemleri önce tv ekranınızdaki bilgileri yön tuşlarıyla okutarak bilgisayar ve mobil cihazınızdan giriyor ve onaylıyorsunuz.

Buradaki en temel önerim sizin bilgisayardan üyelik işlemlerinizi yapıp sonrasında da tv'deki yönergeleri izlemeniz yönünde olacaktır.

Sisteme ilk giriş yaparken profil ve profilinize yönelik bir avatar seçmenizi istiyor. Web OS üzerindeki ekran okuyucu hem avatarı aktarıyor hem de metin alanına metin girişi yaparken basılan tuşların seslendirilmesi mümkün kılınıyor.

Profilinizi oluşturup ana menüye giriş yaptığınızda ise sizi çeşitli kategorilerde içerikler karşılıyor.

Bu alanlarda o kadar iyi bir erişilebilirlik sağlanmış durumdaki satır ve sütun cinsinden içerik başlıklarına ulaşabiliyorsunuz.

Herhangi bir içeriğe girip detaylarını dinlemeniz anlamında da ekran okuyucu size yardımcı oluyor. Bu alanlarda genelde yön tuşlarıyla kumandanızdan süreçleri yönetebiliyorsunuz. Hatta uygulama üzerinden herhangi bir düğmeyle nasıl etkileşime girebileceğinize ilişkin yardım mesajları bile seslendirilebiliyor.

İçerikleri oynatmadan evvel bölümlere, seslendirme ve altyazı tercihlerine sekmeli bir görünümle ulaşabiliyorsunuz. Aynı şekilde oynatma ekranında da benzer şekilde yukarı veya aşağı yön tuşuyla benzer menülere ulaşmanız mümkün kılınıyor.

Gelelim son olarak oynatma ekranına, burada da oynatma, duraklatma, geçen süre kaydırıcısıyla , introyu atlama gibi düğmeler ile etkileşime girebiliyorsunuz.

Hatta geri ve ileri sarma durumunda kaç kat ileri veya geri sardığınız seslendiriliyor. Son olarak içerikle ilgili yasal bir uyarı varsa oda seslendirildiği gibi oynatma alanının ekrandan gizlendiğine ilişkin sesli bildirimde otomatik olarak kullanıcıya iletiliyor.

Bence, LG Web OS üzerinde uygulama çok erişilebilir olmuş. Fakat, tek eksik altyazıların ekran okuyucu ile seslendirilmiyor olması diyebilirim.

Bir yanıt yazın