CodeIgniter 4.1.3 Framework eğitimleri-1:İlk yapılandırma

Merhaba uygulama akademisi takipçileri. Bir süredir hazırlamayı düşündüğüm CodeIgniter Framework çatısının yenisini dilim döndüğünce anlatmaya karar verdim. Yazı dizisi şeklinde sunacağım bu anlatımlarımın faydalı olmasını diliyorum.

 

CodeIgniter kapsamlı bir php framework altyapısıdır. Günümüzde de güncellenmeye devam eden bu php çatısını nasıl kullanabileceğiniz örnekler ile birlikte anlatılmaya çalışılacaktır.

CodeIgniter v4 edinme ve sunucuya yükleme

CodeIgniter yapısını composer yoluyla kurabileceğiniz gibi manuel yollada sunucunuza yükleyebilirsiniz. Herşeyden önce aşağıdaki bağlantıdan en güncel versiyonunu edinerek işe başlayalım.

 

CodeIgniter güncel sürümü indirin.

 

Sonrasında public klasörünün içerisindeki “.htaccess” “robots.txt” ve “index.php” dosyalarını ana dizine alın. Bir sonraki adımda ise “index.php” içerisindeki aşağıdaki satırın içeriğini”../app” yerine “app/” şeklinde düzeltin. Bahsettiğim satır aşağıdaki şekilde olmalıdır;

require realpath(FCPATH . ‘app/Config/Paths.php’) ?: FCPATH . ‘../app/Config/Paths.php’;

Artık web sunucunuzda “http:(//localhost/projeniz” şeklinde adres alanına girdiğinizde CodeIgniter karşılama ekranı görünecektir.

App.php Dosyası yapılandırmaları

İlk etapta yapmanız gereken framework klasörü içerisindeki App dizini altında bulunan Config klasörü içerisindeki App.php dosyasında aşağıdaki alanları projenize göre değiştirebilirsiniz.

Public $base_url = “http:(//localhost/proje”;

Public $index.php = “”;

CodeIgniter v4 klasör yapıları

*App klasörü : Web uygulamanız için gerekli olan dosyaları barındırıyor.

*App/Config : Web uygulamanız için temel url, session gibi ayarları yapabileceğiniz dosyaları barındırır.

*App/Controllers : Web uygulamanız için veritabanı ve ön yüz arasındaki fonksiyonlarınızın işletileceği kontrol dosyaları burada bulunur.

*App/Models : Veritabanı işlemleriniz için oluşturacağınız fonksiyonlar burada bulunur.

*App/Views : Ön yüz için oluşturacağınız dosyalar burada bulunur.

 

App içerisinde bu ana klasörler dışında da yapılar bulunur. ThirdParty, Filters, Helpers,Language gibi. Bu klasörler ile çalışmalar yaptıkça anlamlarını sizlere açıklamaya çalışacağım. O vakte kadar kendinize iyi bakın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın